OC Ratownik medyczny
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej: obowiązkowe i dobrowolneW skład oferowanego pakietu wchodzą: Dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej personelu wykonującego zawód medyczny, Ubezpieczenie ochrony prawnej, Ubezpieczenie poekspozycyjne WZW / HIV oraz Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej świadczeniodawcy niebędącego podmiotem leczniczym.
Dobrowolne ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmuje ustawową odpowiedzialność cywilna osób objętych ubezpieczeniem za szkody w mieniu lub na osobie wynikłe z wykonywania działalności leczniczej, a także posiadania mienia służącego do wykonywania tej działalności. Ubezpieczenie obejmuje także odpowiedzialność za szkody: wynikające z rażącego niedbalstwa, wynikające z przeniesienia chorób zakaźnych (w tym HIV, WZW) lub zatruć pokarmowych, w nieruchomościach najmowanych lub dzierżawionych od osób trzecich w celu związanym z działalnością objętą ubezpieczeniem, w mieniu znajdującym się w pieczy, pod dozorem lub kontrolą osób objętych ubezpieczeniem. Ubezpieczenie nie obejmuje m.in.: szkód polegających na wystąpieniu czystych strat finansowych, szkód, polegających na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska, szkód związanych z naruszeniem praw autorskich, patentów, znaków towarowych i nazw fabrycznych, szkód w papierach wartościowych, biżuterii, przedmiotach ze złota, srebra i platyny. Wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej obejmują szkody spowodowane umyślnym zachowaniem osób objętych ubezpieczeniem, szkody spowodowane stosowaniem eksperymentalnych środków lub metod leczniczych w ramach eksperymentu medycznego, szkody wyrządzone przez rzecz nie posiadającą ważnego, wymaganego przez przepisy atestu dopuszczającego ją do obrotu, o ile miało to wpływ na zajście wypadku. Ubezpieczenie oferujemy z sumą gwarancyjną 30.000 euro na jedno zdarzenie i 60.000 euro na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia. Na wniosek Ubezpieczającego możliwe jest podwyższenie sumy gwarancyjnej do 100.000 euro. Za opłatą dodatkowej składki ubezpieczenie można rozszerzyć o odpowiedzialność cywilną za mienie osób trzecich / podmiotu leczniczego, które wykorzystywane jest podczas udzielania świadczeń – tzw. OC najemcy ruchomości, w którym proponujemy sumę gwarancyjną w wysokości 7.500 euro.
Ubezpieczenie ochrony prawnej zapewnia pokrycie kosztów związanych z obroną interesów prawnych Ubezpieczonego. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje dochodzenie roszczeń odszkodowawczych skierowanych przeciwko Ubezpieczonemu w życiu zawodowym w postępowaniu sądowym i pozasądowym, w zakresie sporów z NFZ i ZUS oraz w sprawach karnych w życiu zawodowym, z tytułu naruszenia dóbr osobistych Ubezpieczonego w życiu zawodowym, z tytułu zniesławienia lub znieważenia Ubezpieczonego, umów związanych z pojazdem, w sprawach karnych oraz w sprawach o wykroczenie w komunikacji, przy dochodzeniu odszkodowań przez Ubezpieczonego związanych z pojazdem oraz roszczeń odszkodowawczych przez Ubezpieczonego i/lub jego małżonka, przed dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych skierowanych przeciwko Ubezpieczonemu i/lub jego małżonkowi w życiu prywatnym, umów w życiu prywatnym Ubezpieczonego i/lub jego małżonka, w sprawach karnych w życiu prywatnym Ubezpieczonego i/lub jego małżonka, w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, a także Telefoniczną Asystę Prawną w pełnym zakresie. Ubezpieczenie obejmuje: koszty zastępstwa procesowego świadczonego przez jednego adwokata ustanowionego przez Ubezpieczonego w postępowaniu sądowym i pozasądowym, koszty sądowe, łącznie z należnościami dla świadków i biegłych w postępowaniu sądowym oraz koszty postępowania egzekucyjnego, opłaty i koszty w postępowaniu przed organami administracji państwowej i samorządowej, łącznie z należnościami dla świadków i biegłych w tym postępowaniu oraz koszty egzekucji administracyjnej, koszty poręczenia majątkowego przewidzianego dla uniknięcia tymczasowego aresztowania, koszty obrony interesów prawnych strony przeciwnej, o ile Ubezpieczający na mocy prawomocnego orzeczenia sądu zobowiązany jest do ich pokrycia, koszty tłumaczenia dokumentów do łącznej wysokości 50.000zł w okresie ubezpieczenia. Ubezpieczenie nie obejmuje ochrony interesów prawnych m.in.: w związku z postępowaniem układowym, naprawczym albo upadłościowym, umów poręczenia i przeniesienia długów, polegających na zapłacie odszkodowań, grzywien, kar administracyjnych lub sądowych, innych środków karnych, kar pieniężnych, ceł, podatków oraz innych podobnych opłat, mandatów, danin i obciążeń natury publicznoprawnej, do których zapłaty został zobowiązany Ubezpieczony Z zakresu ubezpieczenia wyłączone są także szkody wyrządzonych przez świadczenie zdrowotne wykonane przed rozpoczęciem okresu ubezpieczenia albo po jego zakończeniu, wyrządzonych w okresie, w którym Ubezpieczony nie posiadał uprawnień do wykonywania zawodu, związanych ze świadomym udzieleniem przez Ubezpieczającego lub Ubezpieczonego nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji, albo dostarczeniem sfałszowanych dokumentów, a także związanych ze świadomym zatajeniem przez Ubezpieczonego informacji lub dokumentów mogących mieć wpływ na sposób świadczenia pomocy prawnej lub przebieg postępowania.
Inter Ochrona jest ubezpieczeniem poekspozycyjnym zapewniającym pokrycie kosztów poniesionych przez Ubezpieczonego na konsultacje lekarskie i badania na obecność wirusów HIV lub WZW po narażeniu na zakażenie (maksymalnie 1.500zł) oraz kurację antyretrowirusową (maksymalnie 4.000zł). Ponadto Ubezpieczonemu przysługuje jednorazowe świadczenie tytułem zakażenia się HIV 50 000zł lub tytułem zakażenia się WZW 10 000zł. Ubezpieczenie nie obejmuje zadośćuczynienia za doznany ból, cierpienia fizyczne i moralne. Z zakresu ubezpieczenia wyłączone są szkody powstałe wskutek zaburzeń nerwowych, chorób psychicznych, epilepsji, chorób i infekcji przewlekłych. Dodatkowo przedmiotem ubezpieczenia może być świadczenie z tytułu fizycznej napaści na Ubezpieczonego w trakcie wykonywania zawodu medycznego, tzw. agresja ze strony pacjenta.
Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej świadczeniodawcy niebędącego podmiotem leczniczym musi być zawarte przez praktyki posiadające bezpośrednią umowę z płatnikiem publicznym (NFZ lub KRUS). Warunki ubezpieczenia stanowi Rozporządzeniem Ministra Finansów z 22 grudnia 2011 roku (Dz.U. nr 293 Poz. 1728), a suma ubezpieczenia stanowi równowartość 30.000 euro na jedno zdarzenie i 150.000 euro na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia. Ubezpieczenie obejmuje odpowiedzialność za szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych. Z zakresu ubezpieczenia wyłączona jest odpowiedzialność za szkody: wyrządzone po pozbawieniu lub w okresie zawieszenia prawa wykonywania zawodu, szkody polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie rzeczy, szkody polegające na zapłacie kar umownych oraz szkody powstałe wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, aktów terroru.
Zakres terytorialny ochrony wynikającej z powyższych ubezpieczeń obejmuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Okres ubezpieczenia wskazany jest w polisie i o ile nie uzgodniono inaczej trwa rok od daty rozpoczęcia ubezpieczenia. Składając wniosek o ubezpieczenie Ubezpieczający może wskazać dzień rozpoczęcia ochrony w zakresie do 60 dni od dnia wypełnienia wniosku. Standardowo ochrona rozpoczyna się od dnia następnego od złożenia wniosku. Odpowiedzialność INTER Polska trwa przez okres wskazany w dokumencie ubezpieczenia i kończy się z upływem ostatniego dnia tego okresu z zastrzeżeniem wyjątków określonych w Ustawie.
Składka płatna jest jednorazowo w momencie składania wniosku za pośrednictwem serwisu transakcyjnego PayU – w tym także w formie wpłaty na konto. Jeżeli wysokość składki przekracza 400zł możliwe jest podzielenie jej na raty, przy czym I rata płatna jest za pośrednictwem serwisu PayU, a pozostałe na numer konta podany w polisie. Zaksięgowanie transakcji płatniczej przez PayU powoduje wygenerowanie polisy i jej wysłanie na podany w formularzu wniosku adres e-mail.
Do obowiązków Ubezpieczonego należy: - podać do wiadomości INTER Polska wszystkie znane sobie okoliczności, o które INTER Polska pytało w formularzu wniosku, - informować o zmianie okoliczności, o które INTER Polska pytało przed zawarciem umowy w formularzu wniosku, - dołożyć wszelkich starań zapobiegających wystąpieniu szkody oraz podjęcie środków mających na celu uniknięcie szkody lub zmniejszenia jej rozmiarów, a w razie zajścia wypadku użyć dostępnych mu środków w celu zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów, - niezwłocznie po zaistnieniu szkody powiadomić o niej INTER Polska i/lub Centrum Asysty Prawnej. - w razie narażenia na zakażenie HIV lub WZW Osoba Ubezpieczona powinna zastosować się do procedur w przypadku narażenia na zakażenie obowiązujących w miejscu wykonywania zawodu medycznego oraz zgłosić się bezpośrednio do ośrodka referencyjnego leczenia antyretrowirusowego wskazanego w Załączniku nr 2 do OWU lub do najbliższego szpitala zakaźnego lub szpitala prowadzącego oddział zakaźny.
Ubezpieczający ma prawo odstąpienia od umowy ubezpieczenia w terminie 30 dni, a w przypadku, gdy Ubezpieczający jest przedsiębiorcą – w terminie 7 dni od zawarcia umowy ubezpieczenia, jeżeli umowę ubezpieczenia zawarto na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Odstąpienie od umowy wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. W razie ujawnienia okoliczności, która pociąga za sobą istotną zmianę prawdopodobieństwa zajścia wypadku, każda ze stron może żądać odpowiedniej zmiany wysokości składki, poczynając od chwili, w której zaszła ta okoliczność, nie wcześniej jednak niż od początku bieżącego okresu ubezpieczenia. W razie zgłoszenia takiego żądania druga strona może w terminie 14 dni wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.